Miłość od pierwszego wejrzenia- Harrachov

Harrachov, skoki narciarskie, skocznia

W Czechach zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Nasza miłość zaczęła się od przygranicznego miasteczka słynącego ze skoków narciarskich, które to leży około 4 km od granic Polski. Do Harrachova prowadzi jedna droga ze Szklarskiej Poręby i Jakuszyc (DK3).

    (źródło: https://www.google.pl/maps)


Po przekroczeniu granicy należy przejechać 2,5 km, a następnie skręcić w lewo (drogowskaz na Mamuti mostek; szeroka, betonowa droga). W ten sposób ominiemy centrum miasta i dojedziemy do miejsca, w którym możemy zaparkować. Do wyboru mamy dwa parkingi płatne (dolne zdjęcie z oznaczeniem P). Jednakże za darmo zaparkujemy wzdłuż dworca PKS (pomarańczowy prostokącik). Dla łatwiejszego wyznaczenia trasy na google maps lub nawigacji podaje współrzędne dworca PKS 50.7696125, 15.4355031. 


          (źródło: https://www.google.pl/maps i mapy.cz)


Po zaparkowaniu auta należy udać się do centrum miasta wzdłuż niebieskiego i zielonego szlaku, a następnie skręcić w lewo. Mamucia skocznia jest widoczna praktycznie z każdego miejsca w miasteczku. Na następnym skrzyżowaniu należy trzymać się zielonego szlaku (skręt w lewo). Na wyciąg krzesełkowy prowadzi szlak niebieski. 


    (źródło: mapy.cz)


Harrachov, skoki narciarskie, skocznia


Piękną panoramę miasta zobaczymy ze szczytu Czarciej Góry (Čertova hora 1021 m n.p.m.). Na szczyt można dostać się na trzy sposoby. Pierwszy to całorocznie dostępny wyciąg krzesełkowy, który zawiezie nas na sam szczyt góry. Inną drogą prowadzącą na Czarcią Górę są schody usytuowane wzdłuż mamuciej skoczni, a dla bardziej aktywnych szlak zielony znajdujący się po lewej stronie skoczni idąc ku górze. Na początku szlak prowadzony jest asfaltową drogą. Następnie odbija w prawo i dalej już prowadzi wąską, krętą ścieżką, która to zamienia się znów w asfaltową drogę przy skoczni K120 i K180 (Čerťák). Po około 10 minutach szlak zielony łączy się z niebieskim oraz trasa narciarską. Dzięki otwartej przestrzeni pod trasę narciarską mamy piękny widok na miasto (czerwony prostokąt na poniższej mapie). Na szczyt Czarciej Góry dalej prowadzi niebieski szlak (wzdłuż stoku narciarskiego), na którym możemy posilić się w budce usytuowanej niedaleko stacji wyciągu krzesełkowego. 


    (źródło: mapy.cz)


Harrachov, skoki narciarskie, skocznia

Harrachov, skoki narciarskie, skocznia
Harrachov, skoki narciarskie, skocznia


Harrachov, skoki narciarskie, skocznia

 Powyższe zdjęcie robione podczas tegorocznej majówki.


Idąc dalej niebieskim szlakiem dojdziemy do Janovej skály (1002 m n.p.m.), gdzie można usiąść i zjeść śniadanko lub poskakać po skałkach. 


    (źródło: mapy.cz)


Janova skála, Harrachov

Cała trasa liczy około 4,5 km i zajmuje od 2h do 2,5h w jedna stronę. Najgorszym etapem może być podejście pod górę w okolicach skoczni oraz podejście stokiem narciarskim już na sam szczyt góry. Trasa idealna na jednodniowy wypad w góry. 

Po zejściu z góry polecamy zjeść w "Restaurant Pod Jasanem". Bardzo dobre czeskie jedzenie w przestępnej cenie. Znajduje się ona w drodze powrotnej do dworca PKS (trzy brązowe domki na poniższym zdjęciu, zaraz koło kościoła). Polecamy krem czosnkowy i knedle owocowe lub z gulaszem. Do każdego zamówienia serwowany jest kieliszek becherovki. Zapłacić można w koronach czeskich, złotówkach i euro, a wszystko to jest przeliczone już na rachunku. 

    (źródło: https://www.google.pl/maps)

W dalszych postach inne atrakcje Harrachova. 

Polecane strony: 

https://mapa-turystyczna.pl/
www.mapy.cz

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty