Kopalnia wysoko w górach - Szklarska Poręba

Kopalnia kwarcu Stanisław
Kopalnia wysoko w górach lub jak inni ją nazywają kopalnia w chmurach, a tak właściwie kopalnia kwarcu "Stanisław". Znajduje się na wzniesieniu Izerskie Garby. Do kopalni łatwo trafić. Należy jechać samochodem z Szklarskiej Poręby drogą 358, czyli na początku kierować się na "Zakręt Śmierci". Następnie na rozdroże Izerskie, gdzie można zaparkować. 

(źródło: www.google.pl/maps)
(źródło: www.google.pl/maps)
Kopalnia kwarcu Stanisław, Szklarska Poręba
Widok na kopalnie z początku trasy.

Po zaparkowaniu auta kierujemy się szlakiem zielonym. Już po kilkuminutowej wędrówce ukaże nam się góra z "wycięty" szczytem - to właśnie jest cel naszej podróży. Na pierwszym rozdrożu odbijamy w lewo zostając na zielonym szlaku. Czerwonym kółkiem z nr 1 zaznaczona jest stara hałda. Następnie droga prowadzi w górę przez las. Po około 1,5 godziny docieramy do kolejnego rozdroża, przy którym znajduje się słup informacyjny. Kierując się w lewo dojdziemy na Wysoki Kamień, jednak my musimy iść w przeciwnym kierunku (szlak czerwony). Numerem 2 oznaczone jest "Zawalisko", z którego zobaczymy piękne widoki. Z tego miejsca już niedaleko do celu. 

(źródło: mapy.cz)
Zawalisko, Szklarska Poręba
 Zawalisko
Widok z Zawaliska

Kopalnia "Stanisław" powstała na północnym zboczu góry na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Przedmiotem eksploatacji była żyła kwarcu. W wyniku działalności górniczej powstało wcięcie w głąb masywu skalnego tworząc kanion o stromych ścianach. Ciężko jest znaleźć drugie takie miejsce w Polsce, gdzie jak na dłoni widać jak człowiek potrafi zmienić krajobraz. Z wyższych partii kamieniołomu widać doskonale Góry Izerskie oraz Karkonosze. Na terenie kopalni znajdują się zabudowania używane jeszcze niedawno przez górników. O dziwo są one otwarte, a w środku można znaleźć jeszcze kaski i szczątki dokumentacji górniczych.

Kopalnia kwarcu Stanisław, Szklarska Poręba

Kopalnia kwarcu Stanisław, Szklarska Poręba

Kopalnia kwarcu Stanisław, Szklarska Poręba

Kopalnia kwarcu Stanisław, Szklarska Poręba

Kopalnia kwarcu Stanisław, Szklarska Poręba

Cała trasa ma ponad 4 km i zajmuje około 2,5 godziny w jedna stronę. Wycieczka dość wymagająca, w szczególności szlak zielony, który prowadzi przez las. Szlak czerwony bardziej przyjemny, ścieżka szeroka i o małym nachyleniu. Wydaje się nam, że trasa jest mało uczęszczana w porównaniu z innymi prowadzącymi na kopalnie.

Komentarze

  1. Super szlak! Mysle o wybraniu sie w te rejony jakoś na wiosnę, i to, ze ten szlak jest mąło uczęszczany jest dla mnie atutem :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty