Skałki Stoleckie

Skałki Stoleckie
Tuż przy Ząbkowicach Śląskich znajduje się ciekawe miejsce - Rezerwat Przyrody Skałki Stoleckie. Rezerwat objęty jest obszarem Natura2000 i znajduje się tu jedno z najbogatszych stanowisk nietoperzy na Dolnym Śląsku.

Jednakże to nie roślinki i zwierzątka są tutaj najciekawsze, a dawny kamieniołom wapienia i rud srebra - to on jest celem naszej dzisiejszej podróży.

Dojechać na miejsce jest łatwo. Poniżej zamieszczamy mapkę. Samochód najlepiej zostawić przy kościele, jest tam duży parking. Następnie kierujemy się żółtym szlakiem, który jest dobrze oznaczony w terenie. Po około 10 minutach wędrówki odbijamy w prawo do lasu mijając szlaban i po kolejnych 10 minutach jesteśmy już na miejscu.Górnictwo raczej kojarzy się z górami, a tutaj teren jest praktycznie płaski. Na pierwszy rzut oka nic nie wskazywałoby na powstanie kopalni w takim miejscu. Po drodze do celu oglądać możemy piękną panoramę na góry.

Skałki Stoleckie

Lecz po krótkiej wędrówce nagle, niespodziewanie ukazują nam się skałki. Zaznaczyć trzeba, że niejeden kamieniołom już odwiedziliśmy, ale komora jaką tu można zobaczyć jest po prostu ogromna. Wejście jest łatwe i bezproblemowe, miejsce ogólnodostępne.

Skałki Stoleckie

Skałki Stoleckie

Skałki Stoleckie

Skałki Stoleckie

Skałki Stoleckie

Skałki Stoleckie

Skałki Stoleckie

Dla szukających wrażeń jest tutaj także sieć sztolni. Wejście do nich jest kawałek dalej i jest już bardziej wymagające. Są one okratowane, ale można bez problemu przejść. Niestety nie byliśmy odpowiednio przygotowani, więc nie eksplorowaliśmy samych sztolni :)

Miejsce naprawdę jest warte polecenia bo robi ogromne wrażenie, w dodatku po drodze są ładne widoki. W samych Ząbkowicach i okolicach można również zobaczyć sporo zabytków, więc będąc w okolicy warto zajechać i tutaj.

Zachęcamy do polajkowania facebooka
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Jeżeli byliście w miejscach, które polecamy i opisujemy to zostawcie po sobie komentarz :)

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty