Góra Witosza - Staniszów (k. Jeleniej Góry)

Góra Witosza, Staniszów
W tym roku zima na Dolnym Śląsku jest jaka jest :) Pozostało przyzwyczaić się i korzystać z ciepłych i pogodnych dni na poznawanie ciekawych miejsc.

Tym razem korzystając ze świetnej pogody wybraliśmy się w okolice Jeleniej Góry, a dokładniej do Staniszowa, który znany jest z Pałacu na Wodzie, ale to nie jedyne miejsce jakie można tu zobaczyć. Naszym celem jest Góra Witosza (484  npm), która jest bardzo fajnie zagospodarowana.

Góra Witosza, StaniszówZ zaparkowaniem samochodu nie ma problemu. Auto można zostawić przy kościele, lub trochę niżej przy starym pałacyku. Daleko iść nie trzeba :) Po drodze z Legnicy takie widoki na nas czekały w okolicach Łysej Góry:


Góra Witosza, Staniszów

Góra Witosza to miejsce w centrum Kotliny Jeleniogórskiej, które od dawna chętnie było odwiedzane przez turystów i wędrowców. Wzgórza Łomnickie, bo o nich mowa, były doskonałym punktem widokowym. Dziś widok jest trochę przesłoniony dużymi drzewami, ale i tak jest na co popatrzeć.
Oprócz widoków rozciągających się ze szczytu zobaczyć możemy trzy komory skalne. Jedna jest nazywana po prostu Komorą Skalną, druga z nich to Ucho Igielne, a trzecia to Pustelnia. U podnóża góry, jak i na jej szczycie są tablice informacyjne, z których możemy się wszystkiego dowiedzieć. Pierwsza komora to o dziwo twór sztuczny, który powstał poprzez wybranie ziemi spod skały. Ciekawostką jest, że Pustelnię zamieszkiwał Hans Richsmann - śląski jasnowidz niemowa, który głos odzyskiwał podczas transu :)

Góra Witosza, Staniszów

Góra Witosza, Staniszów

Góra Witosza, Staniszów

Góra Witosza, StaniszówGóra Witosza, Staniszów

Góra Witosza, StaniszówGóra Witosza, Staniszów

Góra Witosza, Staniszów

To co czeka na nas w Staniszowie to jaskinie, komory, wąskie przejścia, a na szczycie ruiny wieży Bismarcka, która po wojnie została wysadzona w powietrze - jej fragmenty dalej można odnaleźć na zboczach góry. Na szczyt prowadzi nas trasa, w dużej części ze schodkami, poprowadzona tak, aby jak najlepiej wyeksponować piękno tego miejsca. Gdyby udało się wyciąć dosłownie kilka drzew to z ruin wieży można by było podziwiać piękną panoramę 360 stopni. Miejsce na postawienie wieży widokowej jest tutaj idealne - naprawdę jest ładny widok.

Ciekawą Wieże Bismarcka odwiedziliśmy również w okolicach Wrocławia. A takich obiektów jest w Polsce jeszcze więcej. https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2017/09/tajemnicza-wieza-ukryta-w-lesie.html

Góra Witosza, Staniszów

Góra Witosza, Staniszów

Góra Witosza, Staniszów

Góra Witosza, Staniszów

Góra Witosza, Staniszów

Na zboczu Góry Witosza, znaleźliśmy także kamień z paprotkowymi włosami!


Bardzo szczegółowy opis tego miejsca znaleźć można tutaj:
http://www.nasz-staniszow.pl/files/tajemnica-gory-witosza.pdf

W tej dzień odwiedziliśmy jeszcze oddalony o 20 km szczyt Okole:
https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2018/01/zimowe-wejscie-na-okole-gory-kaczawskie.html
Ale opcji jest dużo więcej, chociażby Termy Cieplickie, które są już rzut kamieniem od Staniszowa.

Zachęcamy do polajkowania facebooka
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Jeżeli byliście w miejscach, które polecamy i opisujemy to zostawcie po sobie komentarz :)

Komentarze

  1. Wow masa świetnych miejsc o których nie wiedziałem...Prowadzę dość energiczny i szybki tryb życia i właśnie takie miejsca są celami moich podroży żeby wypocząć...Dzięki! :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty