Władca Widoków - Dwie Wieże - Park Krajobrazowy Chełmy

Park Krajobrazowy Chełmy - wieże widokowe
W poprzednim tygodniu odwiedziliśmy Park Krajobrazowy Chełmy. Każdy, kto zostanie zapytany o to miejsce bez wachania krzyknie: Wąwóz Myśliborski! Jednakże są tu też inne ciekawe miejsca, a mianowicie dwie wieże widokowe znajdujące się w okolicach Paszowic. Przy pierwszej z nich znajdują się jeszcze rewelacyjne słupy bazaltowe, których jest na Dolnym Śląsku więcej. Do dyspozycji mamy darmowy parking, zaznaczony na poniższej mapce.

Po zaparkowaniu idziemy kawałek wzdłuż asfaltowej drogi i zaraz po prawe stronie skręcamy ku górze (jest tabliczka z kierunkiem na wieżę widokową). Po około 10-15 minutach jesteśmy na Bazaltowym Wzgórzu gdzie podziwiać możemy wspomniane już wcześniej słupy. Cały czas poruszmy się czerwonym szlakiem.
Park Krajobrazowy Chełmy - wzgórze bazaltowe

Park Krajobrazowy Chełmy - wzgórze bazaltowe
Następnie wchodzimy na górę, gdzie znajduje się punkt widokowy. Ostatnio coś nie możemy trafić na pogodę, ale tragedii nie było. Z tego miejsca już bardzo blisko do pierwszej wieży. Jeśli dobrze się przyjrzymy to zobaczymy ją gdzieś między drzewami.

Park Krajobrazowy Chełmy - wieże widokowePark Krajobrazowy Chełmy - wieże widokowe
Wieża została wybudowana w 1906 roku i jest w świetnym stanie - była wyremontowana w roku 1994. Obiekt wzniesiono na rzucie koła i jest wykonany z łamanego kamienia bazaltowego. 10 metrów wysokości to niewiele, ale prezentuje się naprawdę wyśmienicie. Oczywiście jak sama nazwa wskazuje - wieża widokowa - powinna pokazywać nam piękne widoki. Nic bardziej mylnego - z tej wieży widać co najwyżej drzewa :) Pewnie w 1906 trochę inaczej to wyglądało, ale nic straconego! Widoki zobaczymy na drugiej wieży - na wzgórzu Radogost, hmmm brzmi prawie jak świrnięty czarodziej z filmów o Hobbicie. A do tego Dwie Wieże - można przenieść się w świat z Władcy Pierścieni :)
Wracamy z powrotem, cały czas trzymając się czerwonego szlaku. Jak to u Nas bywa jest on miejscami dziwnie oznaczony i można się pogubić. 
Przechodzimy przez strumyk i cały czas idziemy czerwonym szlakiem - jakieś 30 minut spacerkiem. Blisko przy strumyku można jeszcze zobaczyć grotę pustelnika i poczytać o jej historii. Druga wieża jest już dużo lepiej widoczna i ciężko ją przeoczyć. Dumnie prezentuje się na wzgórzu. Jest ona nieco starsza od poprzedniej, wzniesiona w 1893 roku. Obiekt jest także dwukrotnie wyższy - 22 metry wysokości. Stan również idealny, była wyremontowana w latach 90-tych.
Radogost to dawna słowiańska góra kultowa, w okolicy znajdują się także ślady grodziska średniowiecznego. Widok z wieży jest naprawdę bardzo dobry, jeszcze tu wrócimy przy lepszej pogodzie.


Park Krajobrazowy Chełmy - wieże widokowe, RadogostPark Krajobrazowy Chełmy - wieże widokowe, Radogost


Podsumowując:
Dwie świetnie zachowane, ładne, zabytkowe wieże widokowe, Park Krajobrazowy Chełmy, świeże powietrze i ładne widoki - czy trzeba coś więcej, żeby dobrze spędzić weekend?

Zachęcamy do polajkowania facebooka
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Jeżeli byliście w miejscach, które polecamy i opisujemy to zostawcie po sobie komentarz :)

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty