Bardo - miastem cudów zwane

bardo obryw punkt widokowy
Jako, że wiosna w końcu na dobre zawitała do Naszego pięknego kraju, to postanowiliśmy się wybrać do Barda - miasta cudów. Jest to jedno z najstarszych miejscowości na Dolnym Śląsku. Piękne położenie wzdłuż Nysy Kłodzkiej, niesamowite krajobrazy oraz rewelacyjnie wyglądające zabytkowe kapliczki zdecydowanie zachęcają turystów do przyjeżdżania tutaj. Bardo mocno związane jest z kultem Maryjnym oraz objawieniami jakie miały tu miejsce. Miasto cudów - gdyż za wstawiennictwem Matki Boskiej Bardzkiej dochodziło tutaj do uzdrowień. Można przybyć tu na pielgrzymkę, lub też zwyczajnie na weekendową wycieczkę, bo jest co oglądać i gdzie pochodzić. Popularną atrakcją są także spływy pontonowe. Wszystkich zainteresowanych bardzo bogatą historią miasta odsyłamy na bardzo ładnie zrobioną stronę internetową: http://www.bardo.plCele naszej wyprawy zaznaczone są na poniższej mapce. W pierwszej kolejności punkt widokowy przy Obrywie Bardzkim i Góra Kalwaria. Miasto oferuje dość sporo parkingów, my wybraliśmy darmowy, jak najbliżej punktu widokowego (jak na mapce).Po zaparkowaniu pojazdu udajemy się zielonym szlakiem na punkt widokowy. Po drodze możemy na chwilę odbić ze szlaku, aby zobaczyć pozostałości grodu obronnego. Szlaki i atrakcje są w Bardo bardzo dobrze oznaczone. Tak powinno być wszędzie i za to wielki plus dla miasta, bo w Polsce bywa z tym bardzo różnie! Mimo, iż przez miejscowość przechodzi główna, bardzo ruchliwa droga, to już po kilku minutach spaceru, możemy się cieszyć niesamowitym spokojem. Było pięknie, słonko świeciło, ptaki śpiewały, około godziny 10 w Niedzielę - turystów minimalna ilość - totalny spokój.


bardo ruiny zamku

bardo ruiny zamku

Podążając szlakiem napotykamy kapliczkę, z której wypływa woda. Można się jej napić - podobno szczególnie dobra na wszelkie choroby wzroku. Następnie dalej zielonym szlakiem pod górę. Trasa jest miejscami dosyć stroma i jej przejście trochę czasu zajmuje. Nam zajęło około 1,5 godziny tam i z powrotem.

bardo kapliczka


Dotarliśmy do punktu widokowego, który znajduje się nad obrywem skalnym. Kilkusetmetrowe osuwisko powstało w 1598 roku, po długotrwałych opadach deszczu. Doskonale widać stąd całe Bardo, Góry Bardzkie, a szczególnie dobrze widać meandry Nysy Kłodzkiej.

bardo punkt widokowy obryw skalny

bardo punkt widokowy obryw skalny

Następnie trzeba przejść na szlak niebieski. który poprowadzi nas na Górę Kalwarię - to tutaj doszło do objawienia Najświętszej Maryi. Jednocześnie trasa ta stanowi Drogę Krzyżową. Na szczycie znajduje się kolejna kapliczka.
bardo kalwaria

Po krótkim odpoczynku udajemy się z powrotem na parking i następnie na Górę Różańcową (mapka na początku) - miejsce, które najbardziej nam się podobało. Znajduje się tutaj kilkanaście zabytkowych kapliczek. Duża część z nich ma ponad sto lat. Są to naprawdę piękne i unikatowe zabytki. Każda z nich jest opisana i ma swoją własną historię. Jest to coś, czego naprawdę nie zobaczymy nigdzie indziej - warto się wybrać

bardo kapliczkabardo kapliczka

bardo kapliczkabardo kapliczka

bardo kapliczkabardo kapliczka

bardo kapliczkabardo kapliczka

bardo kapliczka

bardo kapliczka

bardo kapliczka


Podsumowując: wypad był bardzo udany, dużo ciekawych miejsc i ładnych widoków. Polecamy!

Zachęcamy do polajkowania facebooka
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Jeżeli byliście w miejscach, które polecamy i opisujemy to zostawcie po sobie komentarz :)

Komentarze

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty