Góry Stołowe wszystkim kojarzą się z fantastycznymi Skalnymi Grzybami, Błędnymi Skałami czy też Szczelincem Wielkim. Oprócz tych wszystkich atrakcji jest jeszcze jedna, mniej znana, ale równie piękna. Jeśli nie chcecie, żeby inni turyści deptali wam po piętach to należy się wybrać właśnie tam.
|
Panorama z Narożnika |
Na miejsce zaprowadzi nas "Droga Stu Zakrętów", która to wiedzie przez najciekawsze fragmenty Gór Stołowych. Należy kierować się za miejscowość Karłów. Trzeba zaznaczyć, że trasa jest doskonale oznaczona w terenie. Jadąc samochodem, co chwilę możemy natknąć się na kierunkowskazy pokazujące drogę na Park Narodowy Gór Stołowych. Naszą przygodę zaczynamy na Lisiej Przełęczy - czyli zaledwie kilka kilometrów od słynnego Szczelinca Wielkiego. Do dyspozycji mamy dwa małe parkingi. Mimo sezonu wakacyjnego oraz weekendu z parkowaniem nie było problemu. Obydwa parkingi zostały zaznaczone na poniższej mapie.
Z Lisiej Przełęczy kierujemy się szlakiem niebieskim na Narożnik. Już po kilku minutach wędrówki pod górę czekają nas wspaniałe widoki. Dalsza część trasy jest już płaska i przystosowana dla turystów. Szlak jest bardzo dobrze oznaczony i nie sposób zboczyć z trasy. Właściwie co kilka minut możemy zatrzymywać się na punktach widokowych. Na szlaku zobaczymy również skalne grzyby.
Z pierwszym etapem wędrówki związana jest mrożąca krew w żyłach historia. Zaraz za wzniesieniem Narożnik znajduje się tablica upamiętniająca śmierć dwójki studentów. O tej historii nie wiedzieliśmy wybierając się w to miejsce. 20 lat temu zastrzelono, w tym miejscu dwie młode osoby, a sprawców owej tragedii nie znaleziono do dnia dzisiejszego.
|
Grzyb Skalny |
Cała trasa prowadzi wzdłuż przepaści, z której można obserwować pejzaż rozciągający się na wiele kilometrów. Mniej więcej w połowie trasy czeka nas najlepszy punkt widokowy - Skały Puchacza. Powstały one wskutek prowadzonych tu kiedyś robót górniczych. Dawnymi czasy funkcjonował tu kamieniołom piaskowca.
|
Panorama ze Skał Puchacza |
Od Skał Puchacza odbijamy w głąb lasu na szlak zielony. Następnie szlak zielony łączy się ze szlakiem żółtym, który to będzie stanowił naszą drogę powrotną na parking. Cały czas należy kierować się na Lisią Przełęcz, z której wyruszyliśmy. Duża ilość słupów informacyjnych ułatwi nam drogę. Ze względu na tereny lekko podmokłe i bagniste dla turystów stworzona została porządna kładka, która ciągnie się przez dużą część szlaku.
|
Droga przez torfowisko |
Poniżej zdjęcia z dalszej części szlaku. Do oglądania jest naprawdę dużo, a te zdjęcia to tylko mała część wszystkich widoków. Z niektórych miejsc oznakowanych jako geoatrakcje rozciąga się piękny widok na Szczeliniec. Cała trasa trwa około 3 godziny, szlak naprawdę łatwy i przyjemny. Ponadto większość turystów wybiera miejsca bardziej znane - np. Szczeliniec, więc możemy rozkoszować się ciszą i spokojem. W sam raz, aby odpocząć po całym tygodniu pracy.
|
Labirynt skalny |
|
Widok na Szczeliniec Wielki |
Świetna trasa. Miło wspominam pobyt w Górach Stołowych, ale faktycznie turyści trochę psuli scenerię.
OdpowiedzUsuńDziękujemy, w Góry Stołowe jeszcze się na pewno wybierzemy.
Usuń
OdpowiedzUsuńJa na codzień zajmuje się tematem -ubezpieczenia dla polaków niemcy powiem wam ciężka sprawa więc fajnie czasem wyskoczyć właśnie w takie góry odpocząć, odetchnąć, pooddychać świeżym powietrzem
przepiękne miejsce. Widoki wprost malownicze.
Właśnie dlatego powstał ten blog, szukamy miejsc, w których można odpocząć w ciszy :)
OdpowiedzUsuńMyślę, że bardzo atrakcyjnym kierunkiem podróży dla miłośników górskich szlaków jest Babia Góra. Często odwiedzam tamte rejony i uważam, że są jednymi z najpiękniejszych w Polsce.
OdpowiedzUsuńOsobiście polecam sprawdzić sobie noclegi w Karpaczu i wybrać się w te rejony choć na kilka dni. Przepiękne są tam widoki. Ja staram się raz na 2-3 lata tam wybrać i powędrować po górach :)
OdpowiedzUsuńFani pieszych wędrówek na pewno będą zachwyceni pięknymi krajobrazami Gór Stołowych. Sam często tam bywam. To moja ulubiona destynacja wakacyjna.
OdpowiedzUsuń