Dolina Tatarska i przełom Piekielnego Potoku - okolice Niemczy

W poprzednim tygodniu odwiedziliśmy kolejne mało znane, a na pewno ciekawe miejsce na Dolnym Śląsku. Znalezione, jak wiele innych przypadkiem na google mapsach :)

Przyjechaliśmy więc do miejscowości Gilów (obok Niemczy), gdzie znajduje się ścieżka przyrodniczo-archeologiczna oraz ścieżka geologiczno-geomorfologiczna.

Przy samej ścieżce jest bezpłatny parking z miejscem na ognisko. Trafić jest dość łatwo kierując się z Niemczy na Gilów.DOLINA TATARSKA - ścieżka archeologiczno-przyrodnicza
Co ciekawego można tu zobaczyć i skąd się wzięli ci Tatarzy? Okazuje się, że żadnych Tatarów nie było, a zobaczyć można pozostałości obronnego grodziska z IX-X wieku. Grodzisko należało do kręgu kulturowego pierwszego państwa Słowian - Państwa Wielkomorawskiego.
Jak się okazuje Niemcy od zawsze lubili zacierać ślady słowiańskiej przeszłości śląska. Z tego względu historycy i badacze niemieccy wiązali nazewnictwo takich obiektów z Tatarami albo Szwedami. To miejsce nosiło nazwę Tatarenschanze i po wojnie nazwa ta ostała się jako Dolina Tatarska.

dolina tatarska gilów

Na początek polecamy przejść się wokół grodziska i pooglądać jak to wszystko wyglądało. Ścieżka jest dobrze opisana, a do dyspozycji są dwa całkiem niezłe punkty widokowe. Niestety zdjęcia są bez rewelacji, gdyż duża ilość liści sprawia, że wszystko wygląda trochę jednakowo. Ale w rzeczywistości naprawdę ładne i urozmaicone tereny.

dolina tatarska gilów

dolina tatarska gilów

Następnie żółty szlak prowadzi małym wąwozem w dół, aż do Piekielnego Potoku. Teren jest naprawdę dosyć stromy. Można przejść się wzdłuż potoku, gdyż krajobraz jest tam rewelacyjny. A jak stromy jest teren pokazuje poniższe zdjęcie.


gilów, piekielny potok

gilów, piekielny potok

gilów dolina tatarska

gilów dolina tatarska

gilów, piekielny potok

gilów, piekielny potok


Wracamy na parking i przechodzimy na drugą stronę ulicy. Postanowiliśmy pochodzić jeszcze po górkach i z bliższej odległości zobaczyć czynny kamieniołom, który znajduje się niedaleko. Po drodze czekają na nas piękne widoki na Wzgórza Niemczańskiewzgórza niemczańskie

wzgórza niemczańskie

wzgórza niemczańskie


wzgórza niemczańskie

W niedalekiej odległości znajduje się także Arboretum w Wojsławicach oraz Skałki Stoleckie, które polecaliśmy w następujących postach:
https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2017/10/arboretum-i-georetum-wojslawice.html
https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2017/10/skalki-stoleckie.html
Okolice więc zdecydowanie należą do ciekawych.

Zachęcamy do polajkowania facebooka
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Jeżeli byliście w miejscach, które polecamy i opisujemy to zostawcie po sobie komentarz :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty