Geoturystyka okolic Niemczy, Piławy i Przerzeczyna Zdrój

rzeka ślęża meandry
Ostatnimi czasy na nasze wyprawy wybieramy się w okolice Niemczy. Głównym powodem jest bliskość Wrocławia, z którego zazwyczaj wyruszamy. Jednakże okazuje się, że geoturystycznie okolica jest bardzo ciekawa i można zobaczyć wiele ładnych miejsc. 

Z tego powodu przygotowaliśmy mapkę pokazującą wszystkie atrakcje okolicy, które dotychczas odwiedziliśmy. Sporo się tego nazbierało.  Piława Górna punkt widokowy


1. Arboretum i Georetum Wojsławice - czyli piękny ogród botaniczny, który odwiedziliśmy na zakończenie sezonu roku 2017. W roku 2018 na pewno jeszcze się tutaj wybierzemy. Link do posta poniżej:

2. Dolina Tatarska oraz przełom Piekielnego Potoku - czyli o Tatarach, których nie było i widokach na Wzgórza Niemczańskie:

Kolejne punkty (3,4,5) opisujemy w dzisiejszym poście jako kolejne ciekawe miejsca do zobaczenia na Dolnym Śląsku.Auto zostawiamy niedaleko za Przerzeczynem Zdrój na bardzo dużym parkingu przy głównej drodze krajowej S8. Następnie idziemy zobaczyć stary kamieniołom prawdopodobnie sjenitu, chociaż jest tam też sporo innych skał, od granitu do bazaltu. Wyrobisko całkiem spore, oczywiście zalane wodą. Idąc drogą nic nie wskazuje na obecność tak dużej kopalni. Jedynie pozostałości starego budynku wskazują nam położenie takiego obiektu.


Kamieniołom sjenitu Przerzeczyn Zdrój

Kamieniołom sjenitu Przerzeczyn Zdrój

Kamieniołom sjenitu Przerzeczyn Zdrój

Kamieniołom sjenitu Przerzeczyn Zdrój

Następnie wracamy na parking i idziemy wzdłuż stawów rybnych i rzeki Ślęży, której możemy podziwiać piękne meandry. Jest tam też wyznaczona ścieżka przyrodnicza. Ścieżka jest oznaczona pomarańczowym trójkątem. Idziemy, aż dojdziemy do wychodni lessów. Zdjęcia poniżej:
Rzeka Ślęża Meandry

Rzeka Ślęża Meandry

Rzeka Ślęża Meandry

Rzeka Ślęża Meandry

Z tego miejsca mamy dwie opcje. Iść na piechotę do punktu widokowego w Piławie Górnej (ponad godzina spaceru), lub wrócić do samochodu i podjechać. My wybraliśmy pierwszą opcję, lecz z perspektywy czasu lepiej było wrócić do samochodu, bo trochę długo się później wraca :)


Tak więc wracamy do samochodu i podjeżdżamy pod punkt widokowy oznaczony jako 5. Punkt widokowy jest naprawdę rewelacyjny, zobaczyć można piękną panoramę na Wzgórza Bielawskie, Góry Sowie oraz lokalną kopalnię. Niestety nam pogoda nie dopisała i góry były za mgłą, kiedyś przy okazji wrócimy tu zrobić lepsze zdjęcia.

Piława Górna punkt widokowy
   

Piława Górna punkt widokowy

Piława Górna punkt widokowy

Piława Górna punkt widokowy
 
Piława Górna punkt widokowy

Pilawa Górna ma do zaoferowania więcej atrakcji geoturystycznych. Info na stronie:
http://www.pilawagorna.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=4&menu=49&strona=1

Zachęcamy do polajkowania facebooka
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Jeżeli byliście w miejscach, które polecamy i opisujemy to zostawcie po sobie komentarz :)

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty