Nowa Ruda i okolice - gdzie pójść, co zobaczyć


nowa ruda, szybTym razem na weekend wybraliśmy się w okolice Nowej Rudy, aby zobaczyć kolejne ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku. W końcu trochę przypruszyło śniegiem!

Odwiedziliśmy Dzikowiec, w którym zobaczyć można całkiem dużą sztolnie przy starym kamieniołomie wapienia.

Następnie wybraliśmy się do podziemnej trasy turystycznej w Nowej Rudzie, gdzie przejechać się można zabytkową kolejką kopalnianą.


Na pierwszy ogień poszedł Dzikowiec i sztolnia przy starym kamieniołomie wapienia. Wyrobisko zostało ogrodzone i jest tam teraz strzelnica. Samochód najlepiej zaparkować przy sklepie lub szkole. Następnie kierujemy się na budynek Straży Pożarnej skręcamy za nim w prawo, przechodzimy pod przejazdem kolejowym i już jesteśmy pod starą kopalnią.

Jak ktoś ma auto terenowe, to w tym miejscu jest całkiem niezły tor off-roadowy, można przyjechać pojeździć. Trzeba trochę obejść górę wokół aby dojść do sztolni. Najlepiej iść wzdłuż toru i się dojdzie. Jest tutaj bardzo ładna sztolnia, niestety zimą zamknięta, bo śpią nietoperki. Teren pogórniczy jest wokół bardzo urozmaicony i fajnie wygląda. Mapka jest rysowana na oko, gdyż sztolnia niestety nie jest zaznaczona na mapy.cz.dzikowiec, wapiennik

dzikowiec, wapiennik

dzikowiec, wapiennik, sztolnia

dzikowiec, wapiennik, sztolnia

dzikowiec, wapiennik, sztolnia

dzikowiec, wapiennik

dzikowiec, wapiennikNastępnie wybraliśmy się do podziemnej trasy turystycznej w Nowej Rudzie. Parking darmowy, bilety nie są drogie, oprowadzanie po starej sztolni szkoleniowej prowadzone z poczuciem humoru (pozdrawiamy Skarbka - ducha kopalni). Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. Można się dowiedzieć kilku ciekawostek o rejonie, więc warto się wybrać.

Najlepszą atrakcją jest oczywiście jazda starą kolejką górniczą - naprawdę nieźle trzęsie :)
Na hałdzie przy kopalni można znaleźć ciekawe okazy zwęglonych roślin, jednakże pogoda nie zachęciła nas do poszukiwań - może następnym razem.
Więcej info na oficjalnej stronie: http://kopalnia-muzeum.pl/www/


nowa ruda, kopalnianowa ruda, kopalnia
nowa ruda, kopalnianowa ruda, kopalnia

nowa ruda, kopalnia

Na koniec po zwiedzaniu wybraliśmy się na Górę Świętej Anny oraz Górę Wszystkich Świętych - do której niestety nie doszliśmy, bo zatrzymało nas błoto :) Zdjęć za dużo nie ma, gdyż była spora mgła. Z tego co było widać, to przy dobrej pogodzie widoki muszą być rewelacyjne. Są dwie wieże widokowe, jednakże przy takiej mgle - nie było sensu wchodzić.

Na Górę Świętej Anny można bez problemu wjechać samochodem i zaparkować go przy Kościele. Następnie już idzie się szlakiem, po drodze obejrzeć można bardzo ładny kamieniołom czerwonego piaskowca. Super tereny na spacer.


nowa ruda, góra świętej anny

nowa ruda, góra świętej anny


nowa ruda, czerwony piaskowiec

nowa ruda, czerwony piaskowiec

nowa ruda, czerwony piaskowiec

W niedalekiej odległości jest także Twierdza Srebrna Góra - polecamy odwiedzić.

Zachęcamy do polajkowania facebooka
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Jeżeli byliście w miejscach, które polecamy i opisujemy to zostawcie po sobie komentarz :)

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty