Białoruś samochodem - Grodno i Kanał Augustowski przewodnik cz.II

Po pierwszej części zwiedzania Grodna przyszedł czas na część drugą. Znajdziemy tutaj pozostałe ciekawe miejsca w Grodnie oraz Kanał Augustowski. Od ulicy Sowieckiej musimy poruszać się w stronę przeciwną do Zamku, w ten sposób dotrzemy do Doliny Szwajcarskiej. W dalszej części wpisu opis Kanału Augustowskiego.

1 - Ulica Sowiecka
2 - Park Dolina Szwajcarska
3 - Plac Lenina
4 - Park Zhilibera
5 - Dom Muzeum Elizy Orzeszkowej
6 - Cerkiew Katedralna pod wezwaniem Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy
1. Ulica Sowiecka - zaznaczone jako punkt orientacyjny w odniesieniu do mapki z części I

2. Park Dolina Szwajcarska - bardzo popularne miejsce, znajduje się nawet na magnesach czy pocztówkach. Nie wiem dlaczego to miejsce tak popularne, chyba tylko dlatego, że znajduje się blisko głównego deptaka, bo nie ma w nim nic szczególnego. Można tu przyjść i odsapnąć jak słońce mocno smaży :)

3. Plac Lenina - jak to w krajach byłego ZSRR, wielki plac z jeszcze większym pomnikiem Lenina


4. Park Zhilibera - ładniejszy i większy od Doliny Szwajcarskiej, tutaj warto przyjść.

5. Dom Muzeum Elizy Orzeszkowej - chyba miejsce obowiązkowe dla każdego Polaka, który odwiedza Grodno. Można zobaczyć, gdzie mieszkała i tworzyła autorka, oraz dowiedzieć się trochę o historii. Oczywiście znajduje się na ulicy E. Orzeszkowej - polskich akcentów w Grodnie nie brakuje. 6. Cerkiew Katedralna pod wezwaniem Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy - główna cerkiew Grodna i diecezji Grodzieńskiej. Wzniesiona w 1907 roku.To najciekawsze naszym zdaniem miejsca, które odwiedziliśmy w Grodnie. Następnie pojechaliśmy na Kanał Augustowski. Z Grodna należy udać się w stronę miejscowości Sonicze.

 Od tego miejsca mamy wybór:
- jedziemy na zachód, ładną asfaltową drogą na Śluzę Dąbrówka (ładnie zagospodarowany teren, można wypożyczyć rowerek wodny, albo niedrogo popływać motorówką)

- jedziemy na wschód na Śluzę Niemnowo - największą na całym Kanale Augustowskim. A największa, dlatego, że jest czterospadkowa! Różnica poziomów wody pomiędzy najwyższym, a najniższym poziomem naprawdę robi wrażenie. Niestety trzeba tu jechać polną drogą, ale ta jest w bardzo dobrym stanie, z resztą jak większość na Białorusi. Kajaków do wypożyczenia tutaj nie było widać, ale turyści na kajakach tędy przepływali.

My oczywiście byliśmy i tu i tu :)

Śluza Dąbrówka - wybudowana w 1829 roku. Funkcjonuje jako obiekt żeglugowy.

Można też przejść się i odnaleźć bunkry, których tutaj sporo i są ogólnodostępne.


Śluza Niemnowo - wybudowana w latach 1828-1830. Czterokomorowa i zarazem największa śluza Kanału Augustowskiego.To by było na tyle jeśli chodzi o Grodno i Kanał Augustowski, niebawem dalszy opis naszego zwiedzania Białorusi (Muzeum Czesława Niemena, Lida, Raduń, Nowogródek - Dom Muzeum A. Mickiewicza, Jezioro Świteź, Zamek w Mirze).

Link do części I
https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2018/06/bialorus-samochodem-grodno-i-kanal.html

Jeżeli byliście na Białorusi, to koniecznie zostawcie w komentarzach swoje wrażenia z pobytu :)

Zachęcamy do polajkowania facebooka
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty