Pałac Marianny Orańskiej - Kamieniec Ząbkowicki

Korzystając z ogólnopolskiej akcji weekend za pół ceny postanowiliśmy wybrać się do Kamieńca Ząbkowickiego, żeby zobaczyć jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce -  Pałac Marianny Orańskiej. Budowę rozpoczęto wiosną 1839 roku i trwała ona 33 lata - trzeba przyznać, że mieli rozmach, gdyż naprawdę wygląda pięknie. Późniejsza historia pałacu potoczyła się standardowo jak na tych terenach bywało - w 1945 roku wkracza armia czerwona i wszystko co najlepsze zostaje rozszabrowane i wywiezione. Rok później obiekt zostaje spalony, co kończy ostatecznie okres jego świetności. Następnie obiekt jest przez wiele lat dzierżawiony i pozostaje ruiną. Po wygaśnięciu umowy dzierżawy (2012 rok) obiekt ponownie przejmuje Gmina Kamieniec Ząbkowicki - w tym momencie zabytek jest w tragicznym stanie. Jednakże już w 2013 roku obiekt jest udostępniony do zwiedzania. Trzeba tu pochwalić gminę, gdyż praca jaką wykonali jest naprawdę fenomenalna. Na zewnątrz pałac wygląda już bardzo dobrze, środek obiektu to jeszcze wiele lat pracy, ale podczas zwiedzania można oglądać postępy prac na zdjęciach - brawo!


Samochód można zaparkować na darmowych parkingach pod obiektem. Bilety nie należą co prawda do najtańszych (25 zł - normalny; 15 zł ulgowy), lecz uważamy, że warto się dołożyć, bo widać, że te pieniądze idą na remont tego zabytku. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. Wejścia są o pełnych godzinach. Bilety można kupić w Kościele przy parkingu lub w kawiarni w samym pałacu. Więcej informacji na temat historii obiektu na oficjalnej stronie internetowej: http://palacmarianny.com.pl/
Jeśli posiadają Państwo zdjęcia tego obiektu z lat 60' to są one poszukiwane przez osoby zarządzające obiektem - pomogą one w odbudowie.
Nie ma co więcej opowiadać, zdjęcia mówią same za siebie. Pogoda nam dopisała, więc zdjęcia ładnie wyszły, zapraszamy do oglądania.


Jeśli po zwiedzaniu dalej nam mało to w najbliższej okolicy można jeszcze odwiedzić Bardo:
https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2018/04/bardo-miastem-cudow-zwane.html

Jeśli wpis się Wam podobał to polubcie naszego facebooka:
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Jeżeli byliście w miejscach, które polecamy i opisujemy to zostawcie po sobie komentarz :)

Komentarze

  1. Niesamowite miejsce. Też się zastanawiam nad wakacjami ostatnio i chciałabym do Hiszpanii pojechać. Pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty