Monumentalna ściana bazaltowych słupów - Mikołajowice

Łomnik Mikołajowice bazaltowe słupy
Niedaleko Legnickiego Pola znajduje się niepozorna wieś Mikołajowice. Kiedyś była ona miastem, gdyż na jej terenie mieliśmy prawdziwą gorączkę złota. Po dziś dzień oglądać możemy liczne ślady po górnictwie żółtego metalu. Teren posiatkowany jest licznymi szybikami, które pozostawiły po sobie okrągłe zapadliska. To tak w ramach ciekawostki, bo nie o złocie jest dzisiejszy wpis.
Ostatnio odwiedziliśmy na Dolnym Śląsku kilka miejsc, w których oglądać możemy bazaltowe słupy. Chyba najpotężniejsze pośród nich zobaczyć można w tym starym kamieniołomie, z którego niestety zrobiono sobie wysypisko śmieci. To jedno z tych miejsc, o których się myśli długo po jego opuszczeniu. Potencjał turystyczny tego miejsca jest naprawdę ogromny, niestety teren jest w rękach prywatnych i w zasadzie nic się z nim nie dzieje (oprócz tego, że jest tam pełno śmieci).

Łomnik Mikołajowice bazaltowe słupy
Na wzgórzu o nazwie Łomnik eksploatowano niegdyś bazalt. Skały tego kamieniołomu powstały około 31 milionów lat temu i są związane oczywiście z procesami wulkanicznymi - w końcu jesteśmy w Krainie Wygasłych Wulkanów. Zaobserwować tutaj można doskonale ukształtowane pięcio lub sześciokątne, wysokie na kilkanaście metrów słupy. Tworzą one zastygły potok lawy. Nie tylko są wysokie, ale też ich przekrój jest bardzo duży. Z tego względu robią one piorunujące wrażenie, a ściana z nich złożona jest po prostu monumentalna. Kiedyś był to rezerwat przyrody...
Miejsce to jest naprawdę zapomniane i mało znane, nawet w internecie niewiele znajdziemy informacji na jego temat...
Poniżej kilka zdjęć, teren jest prywatny, ale otwarty...Łomnik Mikołajowice bazaltowe słupy


Łomnik Mikołajowice bazaltowe słupy

Łomnik Mikołajowice bazaltowe słupy


Łomnik Mikołajowice bazaltowe słupy

Łomnik Mikołajowice bazaltowe słupy
Jeśli chcecie zobaczyć inne ciekawe bazaltowe słupy to zerknijcie na poniższy wpis:

Zachęcamy do polajkowania facebooka:
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Jeżeli byliście w miejscach, które polecamy i opisujemy to zostawcie po sobie komentarz :)Komentarze

 1. Lubię wasze wycieczki. Zazwyczaj sobie coś zawsze podpatrzę na weekend :) Kocham nasz Dolny Śląsk, żałuję, że dzisiaj taka straszna pogoda, a za tydzień znowu wybory, mam nadzieję, że za dwa uda mi się jeszcze gdzieś pojechać i doczekać złotej jesieni, najlepiej w górach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiamy serdecznie. Powoli już z pogodą coraz słabiej będzie, ale taka kolej rzeczy ;)
   No na wybory iść trzeba koniecznie :)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty