Czartowska Skała i zapomniana wieża - piękno skalnych słupów

czartowska skała

Legenda o Czartowskiej Skale

Rozzłoszczony na pobożnych mieszkańców wsi Pomocne diabeł, chciał zniszczyć wieś poprzez zrzucenie na nią ogromnej skały. Przywlókł więc z daleka skałę, zajęło mu to całą noc i gdy już miał cisnąć nią w wieś, rozległo się pierwsze nieśmiałe pianie znienawidzonego przez wszystkie diabły koguta. Czart tracił powoli swą moc, ale zdążył jeszcze zamachnąć się i rzucić skałą. Rzut jednakże był niecelny i skała spadła w miejsce, w którym znajduje się do dnia dzisiejszego.
Taka opowieść o tym miejscu krąży wśród pobliskich mieszkańców. Jeszcze inni uważają, że znajduje się tutaj wejście do piekieł, które zaczopowane jest tym wygasłym wulkanem. 

czartowska skała - panorama

Dolny Śląsk - Kraina Wygasłych Wulkanów

Czartowska Skała znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Chełmy - nieopodal wsi Pomocne, co było już wspomniane w powyższej legendzie. Podjechać autem można bardzo blisko polną drogą zaznaczoną na żółto. Obiekt wznosi się na wysokość 468 metrów nad poziomem morza i stanowi jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy. Można stąd podziwiać piękną panoramę na Karkonosze. Wokół teren jest stosunkowo płaski, więc wzniesienie mocno wyróżnia się pomiędzy polami i łąkami. Jest to wygasły wulkan - skalisty wierzchołek to pozostałość czopa wulkanicznego (czyli zastygłej lawy zatykającej komin wulkanu). Miliony lat trwającej erozji oraz kilkadziesiąt lat prac wydobywczych w kamieniołomie doprowadziły do obecnego wyglądu tego pomnika przyrody. Możemy podziwiać tutaj niezwykłe piękno skalnych słupów, które powstały podczas stygnięcia magmy bazaltowej. Niektóre z nich mają nawet kilkanaście metrów wysokości.
czartowska skała

czartowska skała

czartowska skała

Jak powstają bazaltowe słupy?

Do powstania takich długich formacji potrzebne są odpowiednie warunki. Magma musi stygnąć powoli i równomiernie, siły na nią działające muszą być odpowiednio rozłożone - wtedy powstają równomierne sześciokątne słupy. Ich położenie jest prostopadłe do powierzchni ochładzającej magmę. Czartowska skała jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Słupy są doskonale widoczne i ułożone okółkowo wokół partii centralnej. Na szczycie wzniesienia znajduje się także reper, czyli punkt odniesienia geodezyjnego. To nie koniec dzisiejszej wycieczki, niedaleko są kolejne słupy - teraz jedziemy w stronę Muchowa.
Po drodze do Muchowa mijamy starą lodownie, my przy niej zostawiliśmy auto i dalej poszliśmy na piechotę. Idziemy wzdłuż drogi i według mapki wchodzimy na szlak. Idziemy nim, aż dojdziemy do "budki" z ławeczkami dla turystów. Przy niej odbijamy w lewo i staramy się iść szlakiem oznaczonym jako biało-niebieski kwadracik. Oczywiście my zawsze korzystamy z GPSa w telefonie i wam wszystkim też to polecamy.
Muchów lodownia

Muchów - Mszana rumosz skalny

Muchów - Mszana rumosz skalny

Muchów - Mszana bazaltowe słupy

Rezerwat Przyrody Mszana i Obłoga

Idąc lasem powoli z oddali zaczyna wyłaniać się rumosz skalny. Tuż obok niego są kolejne piękne bazaltowe słupy. Nie jest ich tak wiele jak na Czartowskiej Skale, ale wydaje się, że są jeszcze lepiej wykształcone. Ich wysokość też jest całkiem spora. Na pewno to miejsce jest dużo mniej znane, a bardzo ciekawe i warte odwiedzenia. 
Muchów - Mszana bazaltowe słupy

Muchów - Mszana bazaltowe słupy

Muchów - Mszana bazaltowe słupy
Po obejrzeniu form skalnych udajemy się kawałek dalej na starą wieżę widokową. Została wzniesiona około 1848 roku. Sama wieża jest w doskonałym stanie, aż zadziwiające jak dobrze jest zachowana. Jej wysokość jest niewielka i wynosi 6 metrów, ufundowana została przez hrabiego von Carlovitza. Wybudowana jest w bardzo podobnym stylu co wspomniana wcześniej lodownia - raczej nie jest to przypadek. Niestety widoków już żadnych z niej nie uświadczymy. Bezlitosna zasada, że drzewa rosną w szybszym tempie niż wieże widokowe już dawno wzięła tutaj górę...
Muchów - Mszana wieża widokowa
Jeżeli chcecie zobaczyć jeszcze inne bazaltowe słupy, a nawet wejść na wieżę, z której już można zobaczyć fajne widoki to koniecznie zajrzyjcie to poniższego wpisu. One również znajdują się w Parku Krajobrazowym Chełmy.

Zachęcamy do polajkowania facebooka:
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Jeżeli byliście w miejscach, które polecamy i opisujemy to zostawcie po sobie komentarz :)

Komentarze

 1. Świetne miejsca. Za tydzień wyjeżdżam do Amsterdamu i nie mogę się doczekać jak podzielę się z wami moimi zdjęciami

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce. PS. Myślałam, że znam dobrze Dolny Śląsk, ale jak przeglądam posty to widzę, ze jednak duuuużo zostało do zobaczenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Dolnym Śląsku tyle jest ciekawych miejsc, że wszystkich chyba się nie da znać ;)

   Usuń

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty