Małe Organy Myśliborskie - Park Krajobrazowy Chełmy

Małe Organy Myśliborskie
Każdy kto mieszka w okolicach Jawora na pewno choć raz był w Parku Krajobrazowym Chełmy - czy to prywatnie, czy nawet na wycieczce szkolnej. Głównym i najbardziej znanym tutaj miejscem jest Wąwóz Myśliborski. Tym razem delikatnie oddaliliśmy się od niego i poszliśmy zobaczyć bazaltowe słupy, które znajdują się na wzgórzu Rataj. Zapakowaliśmy się w samochód i ruszyliśmy w kierunku miejscowości Myślibórz. Auto zostawiliśmy na parkingu przy wąwozie, jest on płatny 5 zł (ale raczej tylko w sezonie). Po drodze mijamy pięknie już odnowiony Pałac Prittwitzów. Wokół niego chadzają sobie konie i kózki, które nadają temu miejscu nieco charakteru. Gdyby każdy pałacyk na Dolnym Śląsku był tak wyremontowany... mamy ich tak dużo.


Pałac Prittwitzów - Myślibórz

Pałac Prittwitzów - Myślibórz
Z parkingu udajemy się w stronę przeciwną jak do wąwozu. Następnie podążamy szlakiem żółto czerwonym. Odpowiednie tabliczki nakierują nas na to miejsce, jest to krótka łatwa trasa. Na terenie wokół wzgórza oglądać można ślady wczesnośredniowiecznego grodziska. Tym razem bardziej interesuje nas twór geologiczny jaki się tutaj znajduje - w końcu jesteśmy w Krainie Wygasłych Wulkanów. Na wzgórzu znajduje się odsłonięty czop wulkaniczny. Zastygła lawa utworzyła tutaj słupy bazaltowe. Powstały one miliony lat temu. Ułożone są w formie wachlarza, a ich wygląd przypomina w pewnym stopniu organy. Ostatnio na blogu pokazywaliśmy kilka podobnych miejsc. Kiedyś był tutaj kamieniołom. To w wyniku prac górniczych odsłonięta została środkowa część komina wulkanicznego, który możemy dzisiaj podziwiać. Słupy znajdujące się w tym miejscu są długie i smukłe. Ich przekrój jest niewielki - do 30 cm.

Małe Organy Myśliborskie

Małe Organy Myśliborskie

Małe Organy Myśliborskie

Jeśli poszukamy odpowiedniego odłamu to można zaobserwować tutaj ciekawe zjawisko, którego nie zauważyliśmy w innych podobnych miejscach. Mowa o Pierścieniu Lieseganga - jest to rdzawy pierścień, który układa się przy krawędziach skały. Kolor rdzawy wiąże się z występowaniem pierwiastków żelaza.
Pierścień Lieseganga Małe Organy Myśliborskie
Jeśli chcecie zobaczyć najpotężniejsze z dolnośląskich słupów to zajrzyjcie tutaj:

Zachęcamy do polajkowania facebooka:
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Nie bądź ciulem! Jeśli wpis Ci się spodobał to zostaw komentarz albo daj lajka na fejsie :)

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty