Sowie Skały, Złoty Widok, Chybotek, Czerwona Jama - czyli wokół Szklarskiej Poręby

Złoty Widok, Szklarska Poręba

W Szklarskiej Porębie do zobaczenia jest naprawdę dużo, a przyjemnie się spaceruje, gdy nie trzeba wracać tą samą trasą. Wybraliśmy się więc wokół Szklarskiej Poręby, dzięki czemu zobaczyliśmy dużą cześć znanych atrakcji, z których słynie to miasteczko. Większość z nich jest opisana w przewodnikach i dobrze oznaczona na mapach. Wybierając tę trasę możemy zobaczyć je wszystkie w jeden dzień.

Wycieczkę zaczynamy parkując przy Kościele pw. Bożego Ciała (współrzędne miejsca parkingowego 50.832378, 15.529956). Kościół oddalony jest od głównej części miasta, dzięki czemu będzie można uniknąć dużych tłumów (na mapie zaznaczony czerwonym prostokątem).


Kościół pw. Bożego Ciała powstał w XIX wieku dzięki fundacji hrabiego Ludwika Schaffgotscha. Spod świątyni kierujemy się niebieskim szlakiem w kierunku lasu, a następnie do pierwszego punktu na naszej liście. Sowie Skały to granitowa grupa skał powstała na zboczu wzniesienia Sowiniec, które to opada stromym zboczem ku rzece Kamienna. Skały te już od samego początku budziły żywe zainteresowanie wśród ludzi, którzy poszukiwali ukrytych w nich skarbów. Jednym z tych skarbów był kwarc dymny eksploatowany z gniazd pegmatytowych. Pozostałością po poszukiwaniach drogocennych kamieni jest niewielka grota na wschodnim zboczu.

Sowie Skały, Szklarska Poręba, Sudety, Karkonosze
Sowie Skały 
Sowie Skały, Szklarska Poręba, Sudety, Karkonosze
Sowie Skały 

Po drodze na Złoty Widok

Kolejnym punktem naszej wędrówki jest Złoty Widok. Aby tam dotrzeć należy kontynuować wycieczkę szlakiem niebieskim - na wschód od Sowich Skał (sam szlak jest dobrze oznaczony, kilka razy prowadzi przez asfaltową drogę, natomiast większa część prowadzi przez las). Po drodze do Złotego Widoku będziemy mieli okazję zobaczyć Dom Hofmana- malarza, który żył i tworzył w Szklarskiej Porębie w latach 1947-70. Wlastimiówce, bo tak nazywany jest Dom Hofmana, możemy podziwiać jego pracę. A tuż obok, na samym zakręcie szlaku niebieskiego po lewej stronie znajduje się Galeria Rzeźb Ceramicznych Marka Parceja.

Idąc dalej szlakiem niebieskim dojdziemy do Grobu Karkonosza. Jest to kamienna płyta z niemieckim napisem, która zgodnie z legendą ma być wejściem do podziemnego świata Ducha Gór. Zaraz za Grobem znajduje się punkt widokowy nazywany Złotym Widokiem. Możemy podziwiać tutaj malowniczą panoramę na karkonoskie szczyty.
Złoty Widok, Szklarska Poręba, Sudety, Karkonosze
Złoty Widok

Złoty Widok, Szklarska Poręba, Sudety, Karkonosze
Złoty Widok 
Kontynuując wędrówkę niebieskim szlakiem dojdziemy do granitowej skałki nazywanej Chybotek. Skałę można rozkołysać i stąd pochodzi jej nazwa. Jest to atrakcja często oblegana przez turystów, ale warto się wybrać, bo sprawia sporo frajdy zarówno tym młodszym jak i starszym. Głaz ten otoczony jest aurą tajemniczości. Legendy głoszą, że stanowi on wejście do podziemnego skarbca.

Chybotek, Szklarska Poręba, Sudety, Karkonosze
Chybotek

Od Chybotka cofamy się niewielki kawałek i schodzimy w dół czarnym szlakiem (do głównej drogi prowadzącej do Szklarskiej Poręby). Po przejściu na drugą stronę ulicy (pomiędzy straganami) przechodzimy przez rzekę. Idąc w lewo dojdziemy do wodospadu Szklarki, natomiast my polecamy kierować się prawo - zielony szlak wzdłuż rzeki. Następnie czeka nas dość długi spacer i piękne widoki wzdłuż rzeki Kamienna.

Kolejnym punktem na naszej trasie jest Czerwona Jama. Powstała ona na skutek eksploatacji minerałów przez poszukiwaczy. Jest to sporej wielkości grota, w której w dalszym ciągu możemy znaleźć kwarc dymny oraz zobaczyć złoże hematytu (ruda żelaza), która daje charakterystyczną czerwoną barwę jaskini.

Czerwona Jama, Szklarska Poręba, Sudety, Karkonosze
Wejście do Czerwonej Jamy
Czerwona Jama, Szklarska Poręba, Sudety, Karkonosze
Czerwona Jama

Teraz czeka nas powrót do miasta, a następnie pod parking koło kościoła. Trasa jest dość długa, ale ilość atrakcji rekompensuje wędrówkę. Cała wycieczka wraz ze zwiedzaniem i odpoczynkami zajmuje około 4 godziny ( ~ 8 km). 

W Szklarskiej Porębie polecamy zobaczyć również Kopalnię kwarcu "Stanisław".
https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2017/08/kopalnia-wysoko-w-gorach-szklarska.html

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty