Wodospad Mumlavsky i Pancavsky - Harrachov


Wodospad Mumlavsky, Mumlavy, Czechy, Harrachov

Dlaczego znów Czechy? Bo jest tu znacznie mniej turystów niż po polskiej stronie Karkonoszy, a widoki są równie ładne jak u nas. Oprócz znanych wszystkim skoczni narciarskich w Harrachovie warto zajrzeć w głąb czeskich lasów. Bazą parkingową jest ten sam dworzec PKS, który został opisany w pierwszym poście (https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2017/07/miosc-od-pierwszego-wejrzenia-harrachov.html#more). Na wodospad poprowadzi nas niebieski szlak.


 (źródło: mapy.cz)

Sam szlak nadaje się zarówno dla turystów pieszych, jak i wielbicieli dwóch kółek. Ponadto trasa nadaje się dla osób niepełnosprawnych, ponieważ prowadzi tam asfaltowa droga o małym stopniu nachylenia. Praktycznie cały szlak usytuowany jest wzdłuż potoku Mumlava, który to spływa po granitowych progach tworząc liczne kaskady wodne. Największym z nich jest wodospad Mumlavy, który osiąga wysokość około 10 metrów (patrz czerwone kółko). Całą jego okazałość można podziwiać z mostku, który jest częstym punktem fotograficznym turystów. Wodospad jest mało znany Polakom, a warto go zobaczyć, gdyż robi ogromne wrażenie.

Wodospad Mumlavsky, Mumlavy, Czechy, Harrachov

Wodospad Mumlavsky, Mumlavy, Czechy, Harrachov


Wodospad Mumlavsky, Mumlavy, Czechy, Harrachov

Mumlavsky wodospad jesienią. 

Idąc dalej szlakiem niebieskim dojdziemy do Krakonosova snidane (patrz czerwone kółko po prawej stronie mapy; miejsce na odpoczynek). Cały szlak aż do tego momentu jest asfaltowy. Następnie można iść w trzech kierunkach. Szlak żółty odbijający w lewo prowadzi do schroniska górskiego Vosecka bouda, a następnie na Polską stronę w okolicach Mokrej Przełęczy. Szlak żółty na prawo dochodzi pod górę Zadni Plech.

 (źródło: mapy.cz)

Natomiast kontynuując nasza wyprawę szlakiem niebieskim będziemy mieli możliwość podziwiać potoki górskie, które to tworzą malownicze kaskady i wodospady. A idąc coraz wyżej można zauważyć zmianę roślinności z leśnej na kosodrzewinową. Po około 20 minutach należy spodziewać się informacji, że znajdujemy się w pierwszej strefie Karkonoskiego Parku Narodowego, do którego wstęp jest bezpłatny (nie to co w Polsce 3 zł- bilet ulgowy, 6 zł- bilet normalny).Należy jednak pamiętać, że nie wolno nam schodzić z wyznaczonych szlaków i ścieżek oraz biwakować w miejscach innych niż do tego przeznaczonych.


Następnym punktem z możliwością dłuższego odpoczynku jest U ctyra panu z widokiem między innymi na Łabski Szczyt i Wielki Szyszak (przy szlaku jest tablica z panoramą na góry i opisanymi szczytami). Cała trasa od Krakonosovkiego sniadania do U ctyra panu to wąska, kamienista ścieżka, czasami kręta, żeby złagodzić podejście w górę. Proponujemy wchodząc i schodząc zaopatrzyć się w kijki trekingowe, które bardzo ułatwiają drogę.
Od U ctyra panu do schroniska Labska bouda prowadzi szlak niebieski (szeroka, asfaltowa droga; uwaga na rowerzystów; czarna linia na mapie poniżej). Natomiast do wodospadu Pancavskiego dojdziemy szlakiem czerwonym, który należy wypatrywać po prawej stronie po około 25 minut wędrówki szlakiem niebieskim (skręt zaznaczony na poniższej mapie strzałka niebieską). Idąc do wodospadu warto przystanąć w punkcie widokowym (Ambrožova vyhlídka), z którego rozciąga się magiczny widok na Labsky dul. Jest to polodowcowa dolina górska z rzeką Łaba. Ponadto ogromne wrażenie robią strome skalne ściany, po których spływają potoki zasilające rzekę. Jednym z większych jest potok Pancava, który spływa po zachodniej stronie doliny i tworzy imponującej długości wodospad. Wodospad Pancavsky jest najwyżej położonym wodospadem w Karkonoszach (około 1280 m n.p.m.). Długość samego wodospadu to 148 metry, natomiast po zsumowaniu wszystkich kaskad wodospadu otrzymamy 250 metrów. 


 (źródło: mapy.cz)

Na mapie czerwonymi kółkami zostały zaznaczone wszystkie wyżej wymienione miejsca.

Labsky dul, Harrachov, Czechy, Sudety
 Widok na Labsky dul. 
Labsky dul, Harrachov, Czechy, Sudety
 Ściana zachodnia Labsky dul z punktu widokowego.
Labsky dul, Harrachov, Czechy, Sudety

Wodospad Pancavsky, Harrachov, Czechy, Sudety
 Wodospad Pancavsky
 Widok z Pancavskiego wodospadu na Karkonosze (w tle widoczny Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy)
Wodospad Pancavsky, Czechy, Sudety
 Wodospad Pancavsky


Schronisko Labska bouda to duży ośrodek turystyczny. W niepogodę można posilić się oraz ogrzać w restauracji. Ponadto schronisko posiada miejsca noclegowe. 

Cała trasa w jedna stronę zajmuje mniej więcej 4h 30 min bez wliczonych przerw (około 12 km).

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty