Pomysł na spacer blisko Wrocławia cz. IV - Pałac Sybilli w Szczodrem

szczodre pałac
Bardzo blisko Wrocławia znajduje się pałac, a otacza go duży park. Ciężko już nazwać go pałacem, to raczej malutka część, która z niego została...
Książę Ulryk wybudował go w latach 1685-1692 i nazwał na cześć swojej żony - Sybilli Marii. Po jego późniejszej rozbudowie zwykł być nazywany Śląskim Winsdorem - był ogromny, a wzorował się właśnie na siedzibie władców angielskich. Niestety uległ spaleniu w 1945 roku, a następnie został rozebrany. 
A jak duży był? Kubatura prawie 40 000 metrów sześciennych i fasada o długości 300 metrów, 400 pomieszczeń. Mieścił w sobie pokaźną kolekcję monet, obrazów, porcelany. Posiadał teatr, wozownię. Wokół pałacu ciągnęły się kilometry stawów, które połączone były śluzami. Odwiedzało go około 100 000 turystów rocznie. Tak jak wspomnieliśmy to co pozostało to tylko jego fragment - była to niegdyś jedna z największych rezydencji w europie, poniżej zdjęcie tego obiektu za czasów jego świetności, aż ciężko w to uwierzyć...
źródło: dolny-slask.org.pl
Więcej archiwalnych zdjęć znajdziemy tutaj:
https://podroze.onet.pl/polska/dolnoslaskie/palac-w-szczodrem-zdjecia-archiwalne-i-wspolczesne/hl551pz
Jako, że historia tego miejsca jest niezwykle ciekawa to warto się wybrać tutaj na spacer. Podjechać można w zasadzie pod samą bramę pałacową. Monumentalnego gmachu już nie zobaczymy - jedynie dwie małe oficyny, które mogą dać nam namiastkę tego jak kiedyś wyglądał. Jednakże park przechodzi rewitalizację i spacer wokół stawu jest jak najbardziej wskazany. Jak zwykle wstawiamy mapkę i trochę zdjęć z wypadu.

szczodre pałac

szczodre pałac

szczodre pałacszczodre pałac

szczodre pałac

szczodre pałac

szczodre pałac
Jeżeli znacie podobne lub inne ciekawe miejsca blisko Wrocławia to dajcie znać w komentarzach, chętnie je odwiedzimy!

Poniżej wstawiamy pozostałe pomysły na spacer blisko Wrocławia:
https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2018/04/pomysl-na-spacer-blisko-wroclawia.html
https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2018/03/ratowice-sluza-i-jaz-okolice-wroclawia.html
https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com/2018/02/kotowice-k-wroclawia.html

Zachęcamy do polajkowania facebooka:
https://www.facebook.com/dolnyslaskpodrozezdalaodzgielku/

Komentarze

 1. Ładny pałacyk.. Szkoda, że została tylko część. Ja ostatnio byłam w Piotrowicach Świdnickich. Tam też ładny pałac, a nawet piękny jak z bajki! Szkoda, że teren prywatny.. ;/ Napisane jest tam, że ma powstać muzeum, ale coś długo powstaje..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teren prywatny częsta przypadłość i często jest po prostu zagrodzone i przez lata się nic nie robi...

   Usuń
 2. Wokół pałacu znajdują się trzy pomniki przyrody (w tym jeden widoczny na zdjęciu tuż przy budynku). :) Warto nadmienić, że całość znajduje się na terenie obszaru Natura 2000 Kumaki Dobrej, chroniąca jedną z największych dolnośląskich populacji kumaka i innych płazów :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty