Huzarski Skok, skałki w Skale oraz ruiny pałacu - okolice Lwówka Śląskiego

Huzarski Skok - Żerkowice
Przeglądając mapy natrafiliśmy na ciekawe miejsce w okolicach Lwówka Śląskiego. Nieopodal miejscowości Skała zaznaczone były jaskinie, skałki, punkt widokowy i ruiny pałacu, więc w zasadzie wszystko co nas interesuje. Dodatkowo na weekend była rewelacyjna pogoda, więc od razu ruszyliśmy w drogę sprawdzić co rzeczywiście tam się kryje. Na początek podjechaliśmy pod lokalną kopalnię piaskowca i tam zostawiliśmy samochód. Wystarczyło przejść na drugą stronę drogi, aby zobaczyć pierwsze interesujące nas miejsce - Huzarski Skok - czyli piaskowcową ścianę wraz z niewielkimi jaskiniami.Huzarski Skok to kompleks skał piaskowcowych o wysokości około 10 metrów. Stanowią one ciekawą ścianę, w której znajdują się cztery niewielkie jaskinie: Pandurów, Przechodnia, Schronisko Potrójne i Schronisko I. Precyzyjnie mówiąc miejsce to znajduje się przy wsi Żerkowice. Jaskinie powstały na skutek erozji wodnej, czyli piaskowiec najzwyczajniej w świecie został wypłukany i w ten sposób powstały te wgłębienia.
A co to ten Huzarski Skok? Skąd ta nazwa? O co chodzi?
Jest 1761 rok - III wojna śląska. Z Bolesławca w stronę Lwówka wyrusza patrol pruskich huzarów (formacja lekkiej jazdy). Robią rekonesans, wszystko idzie gładko i bezproblemowo. Sytuacja dramatycznie zmienia się w okolicach Włodzic Wielkich - huzarzy natknęli się tam na spory oddział austriackich dragonów (bądź pandurów). Prusacy w obawie o życie rzucili się do ucieczki. Pościg trwał kilka kilometrów, aż do miejsca, w którym się znajdujemy czyli skalnego urwiska. Wtedy płynęła tędy rzeka Bóbr. Jeden z huzarów wiedząc, że są już bez szans zdobył się na brawurowy wyczyn. Wraz z koniem rzucił się z urwiska - prosto do rzeki. O dziwo żołnierz jak i jego koń przeżyli upadek. Wieść o tym wyczynie rozniosła się po okolicy. Stąd też i nazwa tego miejsca Huzarski Skok.
Huzarski Skok - Żerkowice

Huzarski Skok - ŻerkowiceHuzarski Skok - Żerkowice

Huzarski Skok - Żerkowice

Huzarski Skok - ŻerkowiceHuzarski Skok - Żerkowice

Huzarski Skok - Żerkowice

Huzarski Skok - Żerkowice

Huzarski Skok - Żerkowice

Huzarski Skok - Żerkowice
Po obejrzeniu skałek wsiedliśmy z powrotem do auta i podjechaliśmy kawałek w stronę Skały. Tam na poboczu zostawiliśmy auto i ruszyliśmy szlakiem zielonym, najpierw na punkt widokowy - Skałę z Medialionem.
Skała, która się tutaj znajduje w rzeczywistości przypomina naturalną wieżę widokową. Ma 14 metrów wysokości, więc jest całkiem spora. Idzie się spokojnie, a tu nagle wyrasta pionowa ściana. Punkt widokowy faktycznie się tam znajduje, jednakże przeznaczony jest tylko dla wspinaczy, bo innego wejścia tam nie ma. No i medalion na skale jest, więc wszystko się zgadza :) W tym miejscu zrobiliśmy sobie przerwę na drugie śniadanie. Wiatr dość mocno dmuchał, słońce przyjemnie świeciło.

Skała z MedialionemSkała z Medialionem

Skała z Medialionem

Skała z Medialionem

Skała z Medialionem
Kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem, aż docieramy do zabytkowego, przypałacowego parku. Wita on nas tablicą informacyjną, gdzie możemy przeczytać trochę o historii tego miejsca. My po drodze zboczyliśmy jeszcze na chwilę, żeby zobaczyć wyrobisko kamieniołomu, ale w sumie nic ciekawego nie dojrzeliśmy. Z parku kierujemy się już do samego pałacu przeprowadzić niewielki urbex. Nie wiele już zostało z tego obiektu, bardzo jest zniszczony. Ma jednakże ciekawy fragment podziemi, który wydaje się być ręcznie wykuty w litej skale.
Skała - kamieniołom piaskowca

Park w Skale

Ruiny Pałacu w Skale

Ruiny Pałacu w Skale

Ruiny Pałacu w Skale

Ruiny Pałacu w Skale

Ruiny Pałacu w SkaleRuiny Pałacu w Skale

Ruiny Pałacu w SkaleRuiny Pałacu w Skale

Ruiny Pałacu w SkaleRuiny Pałacu w Skale

Ruiny Pałacu w Skale

Jeśli takie skalne urwisko jak Huzarski Skok wydało się Wam interesujące to koniecznie musicie odwiedzić Krucze Skały w Jerzmanicach Zdroju:

Zachęcamy do polajkowania facebooka:

Nie bądź ciulem! Jeśli wpis Ci się spodobał to zostaw komentarz albo daj lajka na fejsie :)

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty