Szklarska Poręba - kopalnie pirytu pod Zakrętem Śmierci oraz Wysoki Kamień

Szklarska Poręba kopalnie pirytu
Zakręt Śmierci to niewątpliwie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w rejonie Szklarskiej Poręby. Oprócz całkiem niezłego punktu widokowego jest tu jeszcze jedno ciekawe miejsce - czyli stare kopalnie, które znajdują się nieopodal.

Z dotarciem na Zakręt Śmierci, raczej nikt nie powinien mieć problemu, miejsce znane i dobrze oznaczone. Dużo kierunkowskazów z samej Szklarskiej. Tuż za zakrętem jest także parking, na którym zostawiamy samochód. Świetną panoramę 360 stopni można oglądać na stronie: http://noclegi.net.pl/szklarska-poreba/pano/zakret-smierci


Zakręt Śmierci, Szklarska Poręba
Widok z Zakrętu Śmierci
Po zaparkowaniu samochodu przechodzimy na drugą stronę ulicy i podążamy żółtym szlakiem. Jest także kierunkowskaz na sztolnie dawnych kopalni. Po około 15 minutach odbijamy w prawo schodząc w dół i jesteśmy już u celu.


W kopalniach tych pozyskiwano Piryt - minerał zwany także złotem głupców, bo rzeczywiście przypomina złoto. Jest on nawet używany przy trenowaniu płukania złota. Z minerału tego pozyskiwano kwas siarkowy. Obecnie kopalnie tego surowca praktycznie nie istnieją, gdyż siarkę pozyskuje się tanim kosztem przy odsiarczaniu ropy.

W dalszym ciągu można tu znaleźć sporo Pirytu i zabrać sobie na pamiątkę.

Szklarska Poręba kopalnie pirytu

Miejsce to jest ogólnodostępne. Wyrobiska są całkiem pokaźnych rozmiarów i jest gdzie pochodzić. Wejście łatwe bez komplikacji. Oczywiście jeśli ktoś chce wejść do środka i pozwiedzać to latarki niezbędne. Niektóre części kopalni są w średnim stanie, obudowa drewniana już praktycznie nie istnieje, więc stabilność niektórych wyrobisk moim zdaniem stoi pod znakiem zapytania :) Niemniej jednak jeśli już jesteśmy w pobliżu to naprawdę warto odwiedzić to miejsce, tym bardziej, że jest rzut kamieniem od parkingu.

Szklarska Poręba kopalnie pirytu

Szklarska Poręba kopalnie pirytu


Szklarska Poręba kopalnie pirytu

Szklarska Poręba kopalnie pirytu

Następnie, możemy wrócić do samochodu i iść żółtym szlakiem w drugim kierunku, w ten sposób dojdziemy na Wysoki Kamień - miejsce naprawdę warte uwagi. Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w Szklarskiej Porębie. Jak już jesteśmy u celu to wtedy czuć "potęgę gór", a widok zapiera dech. Trasa w jedną stronę zajmuje około 1 godzinę. Widoki mówią same za siebie:Szklarska Poręba Wysoki Kamień

Szklarska Poręba Wysoki Kamień

Szklarska Poręba Wysoki Kamień

Szklarska Poręba Wysoki Kamień


Do Szklarskiej Poręby generalnie warto pojechać na parę dni i odwiedzić wszystkie miejsca przez nas polecane:

Kopalnia kwarcu Stanisław

Sowie Skały, Złoty widok, Chybotek, Czerwona Jama

Wodospad Mumlavsky i Pancavsky - HarrachovKomentarze

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty